Sunday 17 Dec 2017

Location: home | England | England | The league

Devon County Senior Cup

Devon County Senior Cup

Tournament 2008/2009

View competition fixtures

Edit the web site

EDIT THE DEVON COUNTY SENIOR CUP WEB PAGES?
Add your own news stories, results and information; or ask a friend to edit this knockout?

FINAL results
home team   away team
Lifton 0 − 1 Buckland Ath Res

SEMI-FINALS results
home team   away team
Morchard Bishop 1 − 3 Lifton
Buckland Ath Res 2 − 0 Elmore Res

QUARTER-FINALS results
home team   away team
Phoenix Club 1 − 4 Buckland Ath Res
Lifton 4 − 2 United Services Club Old Boys
Elmore Res 2 − 1 Barnstaple Town Res
Bow AAC 1 − 2 Morchard Bishop

Fourth Round results
home team   away team
Sandford AFC 0 − 3 Elmore Res
Bow AAC 3 − 1 Heavitree Social Utd
Chudleigh Ath 1 − 2 United Services Club Old Boys
Lifton 2 − 1 Horrabridge Rangers
Phoenix Club 3 − 1 Lapford
Upottery 0 − 2 Buckland Ath Res
Northam Lions 0 − 3 Barnstaple Town
Morchard Bishop 3 − 2 Shebbear United

Third Round results
home team   away team
Harbertonford 2 − 5 Heavitree Social Utd
Topsham Town 1 − 2 Shebbear United
Phoenix Club 3 − 0 Staverton & Landscove
Ordulph Arms 1 − 1 Bow AAC
Northam Lions 3 − 2 Witheridge
United Services Club Old Boys 3 − 1 Seaton Town
Elmore Res 3 − 2 Newtown
Lifton 3 − 0 Beacon Knights
Cafe Roma 2 − 3 Horrabridge Rangers
Colaton Raleigh 2 − 3 Upottery
Axminster Town 2 − 3 Chudleigh Ath
Buckland Ath Res 4 − 1 GU & TG 3rds
Sandford AFC 4 − 0 Bratton Fleming
Pinhoe 0 − 1 Morchard Bishop
Bideford Reserves 3 − 3 Barnstaple Town
Lapford 2 − 0 Pilton Academicals

Second Round results
home team   away team
Bickleigh 1 − 4 Heavitree Social Utd
Paignton Villa 1 − 3 Northam Lions
Buckland Ath Res 3 − 0 Brixham Villa Res
St Martins 7 − 1 Topsham Town
Bow AAC 4 − 2 Lords XI
Beacon Knights 4 − 1 Yelverton AFC
Watts Blake Bearne  vs  Cafe Roma
Cullompton Res 1 − 2 Morchard Bishop
Bratton Fleming 5 − 2 Ashburton AFC
Ipplepen Athletic 1 − 2 Harbertonford
Pilton Academicals 5 − 0 Woodbury
Crediton United 0 − 2 Lapford
Horrabridge Rangers 4 − 3 Stoke Gabriel Res
Lympstone 1 − 2 Lifton
Exmouth Amateurs 2 − 3 Axminster Town
Newtown 3 − 2 Halwill
United Services Club Old Boys 5 − 0 Loddiswell Athletic
Pinhoe 3 − 2 Dawlish United
SWEB 1 − 4 Barnstaple Town
Shamwickshire Rovers 1 − 6 Staverton & Landscove
Elburton Villa 3 − 4 Bideford Reserves
Witheridge 2 − 0 Colyton AFC
Seaton Town 2 − 2 Plymouth Parkway
Alphington Res 1 − 6 Phoenix Club
Kentisbeare 2 − 3 Shebbear United
Offwell Rangers 1 − 2 Ordulph Arms
Tedburn St Mary 1 − 3 Chudleigh Ath
Newton St Cyres Res 2 − 3 Sandford AFC
Upottery 3 − 1 Dunkeswell Rovers
Moretonhampstead 3 − 4 Colaton Raleigh
Elmore Res 2 − 1 Braunton

First Round results
home team   away team
Stoke Gabriel Res 11 − 0 Kingsteignton Athletic Res
Newton Abbot 66 2 − 4 Woodbury
Upton Athletic Res 1 − 4 Yelverton AFC
Colyton AFC 2 − 1 Willand Rov Res
United Services Club Old Boys  vs  Clovelly
Crediton United 4 − 1 Newton United
South Zeal Utd 2 − 3 Newton Res
Horrabridge Rangers B 4 − 4 Dartmouth AFC Res
Bratton Fleming 4 − 1 Kingskerswell & Chelston Res
St Martins 5 − 1 Exeter Civil Service
Coombe Martin 2 − 2 Watts Blake Bearne
Bow AAC 4 − 0 Teign Village
Ordulph Arms 5 − 4 Uplowman Athletic
Axmouth United 1 − 2 Dunkeswell Rovers
Loddiswell Athletic 3 − 2 Barnstaple AAC Res
Topsham town Res 6 − 3 Buckland Milton & Crapstone
Old Suttonians A 3 − 4 Brixham Villa Res
Honiton Town 2 − 3 Heavitree SC Res
Thorverton Res 0 − 9 Elburton Villa
Barnstaple Town Res 4 − 3 Countess Wear Dynamoes
Sidbury Utd 2 − 3 Bickleigh
Winkleigh AFC 0 − 9 Ashburton AFC
Shebbear United 3 − 0 Western Mortgage Services
St Loyes T&B  vs  Axminster Town
Morley Rangers 1 − 3 Exmouth Amateurs
Seaton Town 2 − 1 East Budleigh
Dawlish United 2 − 1 Chittlehampton
Morchard Bishop 3 − 1 Clyst Valley
North Tawton 1 − 2 Lympstone
Bampton 0 − 5 Kentisbeare
Beacon Knights  vs  Plymouth CFE
SWEB 3 − 1 Meadowbrook Athletic
Ipplepen Athletic 4 − 3 Crescent AFC
Lifton 7 − 1 Abbotskerswell
Culm United 1 − 3 Tedburn St Mary
Pinhoe 4 − 4 Sampford Peverell
Cullompton Res 2 − 1 Okehampton Argyle Res
South Molton 1 − 6 Elmore Res
University of Plymouth 0 − 5 Braunton
Shamwickshire Rovers 3 − 2 Langdon FC
Channings Wood 1 − 2 Northam Lions
Torrington 2 − 4 Pilton Academicals
Buckland Ath Res 4 − 1 Westexe Rovers
Witheridge 4 − 0 Paignton Saints
Ottery St Mary 2 − 5 Upottery
Broadclyst SC 1 − 4 Alphington Res
Oakwood AFC 1 − 2 Harbertonford
South Brent 2 − 3 Cafe Roma
Staverton & Landscove 5 − 4 Tipton St John

Second Round results
home team   away team
Dawlish Town 1 − 8 GU & TG 3rds
Have your say in the fan zone

WHY NOT HAVE YOUR SAY?
If you have an opinion, a question or an idea post your comments to our fan zone.
Gossip from the grass roots!

Latest news

BUCKS TRIUMPH

SDFL side lifts the trophy... open |


THE FINAL

Set your SatNav.............. open |


THE DRAWS

The latest fixtures... open |


News archives

Devon County Senior Cup news

The league news

England news

England news